Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O pohlavnej rovnosti aneb Kam sa podeli gentlemani? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Trochu som z článku sklamaný.
Čakal som polemiku o "džentlmenstve", o adekvátnych hodnotách, o vonkajších znakoch a vnútornom presvedčení. A to všetko v konfrontácii so súčasnosťou a súčasných životným štýlom. A dočítal som sa o Scarlet, ktorú som čítal ako sedemročný a už vtedy ma nudila. Btw, KAM SA PODELI DÁMY? Ja len, aby reč nestála. :-)
oggir
Neviem, celkom
či toto chceli - ale dostali sme to. Teraz tie staré smútia za starými časmi a mladé ani nevedia o čo prišli. Nie všetko staré bolo zlé. Mne hovorili mladé arabky (lekárky), že im vyhovuje ich model rodiny, lebo ženy sú mužmi chránené a je to ich povinnosť. Im sa ten európsky model rovnoprávnosti zdal byť omnoho horší pre ženy ako ten ich. Pritom to boli moderné sebavedomé ženy:-)
Feďo
<< < 1 2 3 4 5 > >>

 

Asi platí to, čo som tu viackrát písal, že ženy potrebujú troch mužov:
- jedného, s plecami ako Jánošík a úzkymi bokmi, IQ 49, EQ 1, najlepšie mulat, 24 hodín denne stoporený 30 cm penis.
- druhého štíhleho vlasatého poetu, najlepšie blondiak s modrými očami, hádžuceho dotyčnej pod nohy lupene kvetov ruží a šveholiaceho do uška verše lásky.
- tretieho spoteného bruchatého plechavého workholika, ktorý tých dvoch bude financovať.
 

:-)

a toho s IQ vyšším ako priemer si kde nechal? veď aj podebatovať treba:-)
 

 

Prečo vy baby hneď musíte komplikovať jednoduché veci? Človek vám tu ponúka na tácni brilantne jednoduché riešenie vašich problémov, ale NIEEE. Jedna chce intelektuálne debaty a druhú zaujíma vysávač a práčka.

Tak vám treba, nezmeníte sa.
 

 

troch? nevyhrazaj sa! a kto im bude prat a varit a upratovat po nich?
 

 

Ak je ten tretí, workoholik, natoľko neschopný zaplatiť niehoho na domáce práce, potom nemá pri takej žene čo hľadať. Jánošík ho vykopne a poet mu napíše epitafík. :)
 

 

no dobre, ale potom musia pohladat dalsieho chlebodarcu. z basniciek a oneho nevyzijeme
 

Nič v zlom,

ale v koľkých si čítal rozprávky?
Neverím Ti, že ako prváčik si prečítal dve 500 stranové knižky!
 

 

Rozprávky som čítal ako štvorročný. Ako päťročný STOPY a ako šesťročný som začal čítať edíciu SPKK.
 

To hovor koňovi - ten má väčšiu hlavu!

Ako 10 ročný si končil základnú školu a štátnice v 16-tich!
Papier aj internet veľa znesie!
 

Pch, :-)

Nie, jednotlivé stupne vzdelania viac menej v normálnych rokoch. A čo vás vlastne tak rozčúlilo?
 

:)

U Mayoviek, ktoré vyšli v edícii Stopy a ďalších takýchto kníh brali knihovníčky doslovne vekové doporučenie... vhodné od 10 - 11 rokov. Ak na takú človek natrafil, mohol si ako 5 ročný požičať asi len nejaké leporelo :).
 

 

Naozaj a úprimne ma trápi, že som vôbec debatu na túto tému začal. Nemal som to vôbec spomínať, to s tým čítaním. To, čo je pre mňa (a ďalších ľudí) prirodzené a normálne, iných môže vytáčať.

Verejné knižnice neboli jediným zdrojom kníh, to je asi jasné každému. A keď už o nich hovoríme, vedúca verejnej knižnice v Trnave v tej dobe bola p. Helena Blašková, viac ako naša rodinná známa.

Ja naozaj neviem, ako mám ďalej reagovať, pretože sa cítim mierne trápne, hoci som to zapríčinil ja. Navrhujem túto sekvenciu skončiť. ;-)
 

 

Smajlíky si zaregistroval? :)
 
Hodnoť

 

Nie som si istá, ci som autorku pochopila správne, ale az na posledný odsek mi to pripadá tak, ze sa zrejme narodila do nesprávneho storocia a celú emancipáciu pokladá za jedno velké nestastie. Ale mozno som si to vyplakávanie o zaslých casoch, dámach a gentlemanoch len nesprávne vylozila.
 

Určite nie

Emancipáciu určite nepovažujem za nestastie. Článkom som len chcela poukázať na to, že slovo gentleman vzniklo v časoch, kedy boli pomery úplne iné a teda sa nemôžeme čudovať, že dnes stráca svoj význam. Už neexistujú dámy a teda je prirodzené, že ani gentlemani v pravom slova zmysle.
 

reagujem aj na SantuA + Zlatu str.cestu

... slovami klasikov: "Ženy sú po/tvory ktoré nevedia, čo chcú, ale neprestanú otravovať, kým to nedosiahnu." (Oscar Wilde) a ešte k Oskárovi dodám výrok "Lepšie sa dobre obesiť ako špatne oženiť." (Anton Pavlovič Čechov)

A teraz trošku k téme: podľa mňa "Dámy aj Džentlmeni" medzi nami stále boli, sú, aj budú. Nemožno na nich nazerať ako v 19.stor., keď sme už v 21. Obsah a aj formu prejavu dámy aj gentlemana je vždy treba "zasadiť" do kontextu spoločnosti a doby. Gentleman v 18.stor. bol vždy iba aristokrat - šľachtic, v 19. stor to mohol byť aj bohatý buržuj (mešťan, priemyselník) ale musel byť "šľachtickom ducha" (teda vzdelancom), a keďže v 20. stor. nám už šľachta ako spoločenská vrstva vymrela, tak gentleman musel byť vzdelaný (a dobre vychovaný, slušný, spoločensky konformný) a tiež (finančne) dobre zabezpečený človek. Voľakedy to bol spoločenský status. Ale kto je gentleman dnes, v 21. stor.? Dnes je to skôr "stav ducha, charakter človeka a jeho osobnosť".
Sente pripomeniem, že viktoriánsky (britský) gentleman by v živote nepracoval (to už by ním z princípu nebol), jeho najväčšie (a najžiadanejšie, najobľúbenejšie) výkony boli cestovanie, čaj - whisky (koňak, či portské), cigáro, "dvorenie" a tanec, kone, lov na "líšku", streľba, šable a karty. Analogicky to platí aj o gentlemanoch z amerického Juhu (tí boli "mixom" britskej a francúzsko-kreolskej kultúry 18.-19. stor.). Ale ak to napr. porovnám s dnešným Slovenskom, tak tu u nás v živote nepracovali /a ani nebudú/ iní "džentlmeni" (ale tí tiež obľubujú všetky tie činnosti od cestovania až po karty). Tie úvodzovky sú tam schválne...
A podobne to platí aj o dámach. Keďže som gentleman ;)) ... teda aspoň sa za neho pokladám, tak radšej ani nebudem porovnávať napr. viktoriánsku dámu s tou dnešnou slovenskou.
Odporúčam autorke blogu, aby chodila po svete s viac otvorenými očami, ale tiež s otvorenejšou dušou a mysľou. A nielen jej... možno aj väčšine debatujúcich. Hádam nájdu viac moderných dám a moderných džentlmenov vo svojom okolí (možno aj pod spoločnou strechou).
Zaujíma ma Sentin jasný, priamy názor:
(a) ako dnes definovať v našej postmodernej spoločnosti "dámu" a "gentlemana" (ohraničme to prosím najprv tými vlastnosťami a činnosťami, čo by nemal-a mať/robiť a následne zase pozitívnymi hodnotami)?
(b) alebo aj inak: môže z vagabunda, zo socky, vyrásť gentleman - ak áno, akým spôsobom? Alebo sa aj dnes v 21.stor. proste gentleman iba rodí do tej "správnej" rodiny?
(c) alebo ešte inak: nemali by sme začať uvažovať v úplne iných hodnotových spoločenských kategóriách, ako "dáma a gentleman" (btw, aké sú dnešné opozitá týmto pojmom?)?
 
Hodnoť

 

"A tak sa s nádejou díva na chlapov, ktorí si chodia depilovať nohy, celé hodiny brázdia obchodné centrá, vykrúcajú na pred zrkadlom a fotia selfíčka."

To vazne ? títo su nádejou dnešných žien ? alebo nas ostatnych, co sa nedepilujeme, z pred objektivu utekame, a v OC stravime vsetok cas v kaviarni, cakajuc na brazdiacu polovicku iba nevidno ?
 

 

Myslela som si, že každý pochopil, že je to irónia...
 

 

Aha, no, ok, co napisat, najmenej jeden nepochopil. :)

Inak som sa pri citani clanklu usmieval, a ironia to nebola, like

k teme vymretia gentlmenov, okrem samotneho faktu ich nepotrebnosti k vymieraniu gentlmenov podla mna vyrazne prispieva aj nicenie ich prirodzeneho zivotneho prostredia

z dveri vymizli klucky a otvaraju sa same, damske zvršky nie su volne polozene na pleciach ale skor tvoria druhu kožu, stolicky su casto pevne pripevnene k podlahe, alebo maju kolieska (posunutie kolieskovej stolicky zvycajne konci katastrofou). Vreckovky uz nie su hodvabne ani cipkovane, ale z papiera, a damy ich nepustaju na zem, ale hadzu medzi odpadky
 
Hodnoť

ide o

nezmyselné porovnanie fikcie s realitou života.. v podstate sa dá vždy písať o hocičom.. white knight, resp. gentelman je dnes už len satirické označenie tupca a využívaného hlupáka v západonom svete tzv. neoficálnej skupiny manosphere, ktorá sa tvorí ako opositum feministkám....
 

<< < 1 2 3 4 5 > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 11 892
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 4 604
 3. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 2 043
 4. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 1 871
 5. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 1 160
 6. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 1 037
 7. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 843
 8. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXII 723
 9. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 619
 10. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 522

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 2. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 3. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 4. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 5. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 6. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 7. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 8. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 9. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 10. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok


Už ste čítali?